Transformacja ekologiczna

To najbardziej prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku. Globalne ocieplenie dotyka każdego regionu Ziemi, a wiele zmian staje się nieodwracalnych. Ekstremalne temperatury, susze i ulewy coraz częściej będą osiągać krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa, przemysłu, a przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.

Unia Europejska zmierza do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r.
 
Według założeń Polityki energetycznej Polski do 2040 r., w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych w Polsce będą stanowić źródła zeroemisyjne. 
 
Polska, tak jak i cała Unia Europejska, dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. 

Tyle firm w Polsce prowadzidziałania w zakresie ochrony klimatu. Rosnące znacznie działań prośrodowiskowych biznesu  nie jest tylko chwilowym trendem. To strategiczny krok. Kryzys klimatyczny stwarza ryzyko finansowe dla  przedsiębiorców, którzy rozumieją, że transformacja w kierunku globalnej gospodarki o zerowej emisji netto leży w ich interesie.

Wyzwania zielonej transformacji

Wszyscy chcemy mieszkać w czystym, zdrowym otoczeniu.

Czytaj więcej

Europejski Zielony Ład –
ryzyka i szanse

Europejski Zielony Ład, czyli klimatyczne remedium

Czytaj więcej

Więcej artykułów:

Polska: co jest stawką w tej grze? Wyzwania transformacji

Polska prowadzi głęboką transformację swojego sektora energetycznego w celu odejścia od spalania węgla kamiennego i brunatnego. Jedną z potężnych dźwigni zmian jest poprawa efektywności energetycznej.

Czytaj więcej

Raport Polskie Miasta Przyszłości 2050 - czyli o potędze wspólnego działania

Czy będziemy lgnąć do miast czy raczej z nich uciekać? Czy wiedza ekspertów z Saint−Gobain pomoże osiągnąć neutralność klimatyczną?

Czytaj więcej

Kryzys klimatyczny - czyli jak zadbać o Ziemię, aby pozostała naszym domem w przyszłości

Czy grozi nam katastrofa klimatyczna? Czy wystarczy nam czasu, aby jej zapobiec? Jakie są sposoby skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatycznym?

Czytaj więcej

Zmierzch betonozy - czyli jak w przyszłości zmieni się przestrzeń miejska

Co za 30 lat stanie się z tzw. 'wielką płytą'? Czy przyszłość miast będzie zielona?

Czytaj więcej

Autonomia - czyli jak będzie wyglądał transport publiczny w miastach przyszłości

Czy powietrze z rury wydechowej autobusu może być czystsze niż to, którym oddychamy? Czy autobus w przyszłości będzie swoistym filtrem powietrza w mieście?

Czytaj więcej

Ślad wodny w miastach przyszłości

Woda − zasób, który z nami był od zawsze, dziś powoli staje się produktem deficytowym. Wody zaczyna brakować nawet w Europie, w tym w Polsce. Poprzez nieprzemyślane decyzje i brak uwzględnienia negatywnych skutków w pewnych dziedzinach rozwoju społecznego, dziś zmagamy się ze skutkami nawalnych deszczów, a tym samym z powodziami i... suszami.

Czytaj więcej

Droga z rolki - czyli jak będą wyglądały autostrady przyszłości

Czy drogi mogą ogrzewać nasze domy? Czy nawierzchnie dróg będą oczyszczać powietrze? M.in. na te pytania odpowiada Dariuszowi Bugalskiemu dr inż. Wojciech Sorociak, ekspert ds. dróg, Politechnika Śląska, Eurovia.

Czytaj więcej

Mordory – czyli w jakim kierunku będą ewoluować biurowce

Jak będzie nam się pracowało w miastach za 30 lat? W jakim kierunku będą ewoluować biura? Czy biurowce okażą się niepotrzebne w obliczu pracy hybrydowej? Czy w miastach przyszłości będą nadal funkcjonowały mordory?

Czytaj więcej

Inteligentne miasto – czyli na czym polega zarządzanie miastem przyszłości

Miasto smart, czyli jakie? Czy w przyszłości miasta będą konkurowały o mieszkańców? Czy będziemy żyli w miastach gąbkach? Na czym polega transport intermodalny?

Czytaj więcej

Szkolny murek – czyli jak zaprojektować szkołę aby chciało się do niej wracać

Czy w miastach w 2050 roku będą wciąż istniały szkoły, które pamiętamy z czasów naszej młodości? Jeśli tak, to jak będą wyglądały?

Czytaj więcej

Klopsztanga w miastach przyszłości 2050 – czyli jak należy je projektować, aby zapewnić mieszkańcom well-being

Pierwszy odcinek cyklu rozmów o przyszłości polskich miast 2050 to wywiad z wybitnym architektem Przemo Łukasikiem z pracowni medusagroup.W odcinku rozmawiamy o sprawach fundamentalnych:
Po co nam jest miasto? Czego od niego oczekujemy? Jakie wyzwania stoją przed miastem 2050 roku?

Czytaj więcej

SDG z perspektywy polskiego biznesu. Obszary działań priorytetowe ze względu na wagę oraz potencjalną efektywność

Czym kierować miałby się polski biznes, wskazując priorytety w kontekście realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju? Strategicznymi założeniami rynkowymi i ekonomicznymi, czy może raczej globalną odpowiedzialnością i dobrostanem cywilizacji?

Czytaj więcej

Rozmowa z Frédéricem Farochem, Dyrektorem generalnym Grupy Veolia w Polsce

Wyzwania w sektorze ciepłownictwa, energetyki oraz gospodarki wodnej, priorytety miast w tym zakresie, rozwiązania globalne i transfer technologii i wiedzy, rola wodoru w procesie transformacji energetycznej, a także plany inwestycyjne Veolii były tematami rozmowy z Dyrektorem generalnym Grupy Veolia w Polsce, Panem Frédéricem Faroche.

Czytaj więcej

Kierunek: neutralność klimatyczna

Słowo wstępne Ministra Klimatu i Środowiska

Czytaj więcej

Wyzwania zielonej transformacji

Wszyscy chcemy mieszkać w czystym, zdrowym otoczeniu. Jednak zmniejszanie wpływu człowieka na środowisko wiąże się nie tylko ze zmianami nawyków i wyrzeczeniami zwykłych ludzi, ale też ogromnymi inwestycjami ze strony przemysłu, który musi dostosować swoją działalność do coraz bardziej rygorystycznych norm. By związane z tym koszty nie doprowadziły do utraty konkurencyjności, wyhamowania rozwoju i wyprowadzenia inwestycji do innych krajów, w transformacji ekologicznej należy poszukiwać sposobów na budowanie wartości.

Czytaj więcej

Zagraniczni partnerzy i PPP jako szansa na ekologiczną transformację polskiej gospodarki

Zagraniczni inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy i pieniądze zasilające lokalną gospodarkę. To również cenne, międzynarodowe know-how, dzięki któremu mogą być partnerem w realizacji nawet najbardziej zaawansowanych projektów transformacyjnych. Veolia w Polsce już od prawie 25 lat wspiera samorządy i firmy w bardziej zrównoważonym zarządzaniu energią, wodą i odpadami.

Czytaj więcej

Smart cities i inteligentne sieci

Transformacja energetyczna nie oznacza jedynie wymiany źródeł węglowych. To także zwiększanie efektywności zarządzania energią, prowadzące do jej mniejszego zużycia, a co za tym idzie do redukcji emisji i kosztów dla odbiorców. Z myślą o tym Veolia wdraża w Polsce inteligentne sieci i usługi ciepłownicze, oparte o rozwiązania cyfrowe.

Czytaj więcej

Magazyny ciepła: w poszukiwaniu równowagi między produkcją a zużyciem

Zmieniające się dobowe i sezonowe zapotrzebowanie na ciepło stanowi wyzwanie dla zarządzających systemami ciepłowniczymi. W trosce o jak największą efektywność pracy układów Veolia wdraża technologię magazynowania ciepła.

Czytaj więcej

Mała kogeneracja odpowiada na duże problemy

Wyzwania klimatyczne i polityka Unii Europejskiej przekładają się na konieczność poszukiwania przez przemysł drogi do minimalizacji wpływu na środowisko.

Czytaj więcej

Innowacje bez kompromisów – ciepło ze ścieków w Szlachęcinie

Gdy stawką jest ekologia i komfort życia mieszkańców, Veolia nie obawia się sięgać po pionierskie rozwiązania.

Czytaj więcej

Zielona odbudowa szansą na lepsze miasta

Trzecia dekada XXI wieku stawia przed miastami szereg nowych wyzwań stymulując ich rozwój, ale też wpływając na konieczność podejmowania nowych, jeszcze śmielszych kroków.

Czytaj więcej

Zrównoważona konsumpcja, a zysk ekonomiczny, czyli jak pogodzić cele biznesowe z wyzwaniami środowiskowymi?

Wywiad z Agnieszką Oleksyn-Wajda, Dyrektorem Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska na Uczelni Łazarskiego.

Czytaj więcej

Zielone FM – czyli Facility Management w zgodzie z przyrodą

Wycofanie plastikowych artykułów jednorazowego użytku czy przeniesienie szkoleń techników do wirtualnej rzeczywistości to tylko niektóre z działań Sodexo mających na względzie kondycję środowiska naturalnego. We wdrażaniu „zielonych” rozwiązań wspieramy także naszych klientów, pomagając im m.in. redukować emisję gazów cieplarnianych.

Czytaj więcej

Francuskie doświadczenia w obszarze walki ze zmianami klimatu: Obywatelski Konwent na rzecz Klimatu

W 2018 roku zapowiedziana przez władze Francji podwyżka podatków od paliw kopalnych
wywołała bezprecedensową falę protestów w całym kraju zapoczątkowując słynny ruch „żółtych kamizelek".

Czytaj więcej

Biznes wobec zmian klimatu, w kontekście najnowszego raportu IPCC - wyzwania i szanse

Opublikowana z początkiem sierpnia, licząca prawie 4 tysiące stron pierwsza część najnowszego raportu IPCC1 (Międzyrządowego Zespołu ds. zmian klimatu) nie napawa optymizmem.

Czytaj więcej

Ślad węglowy przedsiębiorstw - po co go liczyć?

Ślad, jaki nasza działalność odciska na klimacie.

Czytaj więcej

Europejski Zielony Ład – ryzyka i szanse

Europejski Zielony Ład, czyli klimatyczne remedium

Czytaj więcej

Finansowanie Zielonego Ładu - omówienie wybranych, najciekawszych źródeł dofinasowania dla inwestycji proekologicznych

Transformacja polskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej nie będzie możliwa bez wsparcia publicznego. Poniżej znajduje się omówienie głównych instrumentów wsparcia dla projektów proekologicznych.

Czytaj więcej

Mobilność przyszłości

Przypomnijmy sobie wszystko, co dotychczas kojarzyło nam się z samochodami — od ich sylwetki przez model posiadania po fakt, że większość czasu spędzają… na parkingach.

Czytaj więcej
Zobacz więcej