Magazyny ciepła: w poszukiwaniu równowagi między produkcją a zużyciem

Zmieniające się dobowe i sezonowe zapotrzebowanie na ciepło stanowi wyzwanie dla zarządzających systemami ciepłowniczymi. W trosce o jak największą efektywność pracy układów Veolia wdraża technologię magazynowania ciepła.

Magazynowanie energii cieplnej stosowane jest powszechnie m.in. w Skandynawii.

Magazynowanie energii cieplnej stosowane jest powszechnie m.in. w Skandynawii. Różnej wielkości instalacje, działające na potrzeby pojedynczych budynków, kwartałów czy wręcz całych miast pozwalają na przechowywanie i późniejsze wykorzystywanie nadmiaru energii cieplnej. Dzięki tej technologii możliwe jest równoważenie zapotrzebowania na energię w rytmie dobowym, ale też w dłuższej perspektywie, czyli wykorzystanie letniego ciepła do ogrzewania zimą. Nadwyżki mogą pochodzić z różnych źródeł, np. z instalacji fotowoltaicznych czy ciepła odpadowego układów kogeneracyjnych.

Akumulatory znajdą zastosowanie również w przypadku optymalizacji pracy elektrociepłowni, na przykład w Danii wyposażone są w nie wszystkie źródła produkujące energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu. Co ważne, koszty tego typu instalacji spadają wraz ze wzrostem pojemności magazynu.

Jak są one zbudowane? Magazynami naziemnymi są najczęściej zbiorniki wykonane z żelbetu, stali nierdzewnej lub szkła wzmocnionego tworzywem sztucznym, odpowiednio zaizolowane i wypełnione wodą.

Tego typu jednostkę buduje Veolia w Poznaniu na terenie elektrociepłowni Karolin. Będzie to tak naprawdę duży termos: wysokość zbiornika wyniesie 63 metry i pomieści on 24 tysiące metrów sześciennych wody o temperaturze 98 stopni Celsjusza. Zapasów wystarczy na kilka, a nawet na kilkanaście dni, dzięki czemu praca urządzeń będzie bardziej stabilna , bez konieczności uruchamiania źródeł szczytowych w przypadku maksymalnego zapotrzebowania na ciepło.

Akumulator jest również elementem procesu dekarbonizacji, który zapewni całemu systemowi dystrybucji ciepła większą elastyczność i poprawi jego efektywność. Przełoży się to na mniejsze zużycie paliw w procesie produkcji, każdego roku o 3,2 tysiące ton, a tym samym redukcję emisji CO2 o 24 tysiące ton rocznie. Bardziej efektywne wykorzystanie energii pierwotnej oznacza również niższe koszty, zwłaszcza w kontekście stale rosnących cen uprawnień do emisji. Budowany w Poznaniu akumulator to unikatowe rozwiązanie dla spółek Veolii w Europie Środkowo-Wschodniej.

Więcej artykułów:

Polska: co jest stawką w tej grze? Wyzwania transformacji

Polska prowadzi głęboką transformację swojego sektora energetycznego w celu odejścia od spalania węgla kamiennego i brunatnego. Jedną z potężnych dźwigni zmian jest poprawa efektywności energetycznej.

Czytaj więcej

Raport Polskie Miasta Przyszłości 2050 - czyli o potędze wspólnego działania

Czy będziemy lgnąć do miast czy raczej z nich uciekać? Czy wiedza ekspertów z Saint−Gobain pomoże osiągnąć neutralność klimatyczną?

Czytaj więcej

Kryzys klimatyczny - czyli jak zadbać o Ziemię, aby pozostała naszym domem w przyszłości

Czy grozi nam katastrofa klimatyczna? Czy wystarczy nam czasu, aby jej zapobiec? Jakie są sposoby skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatycznym?

Czytaj więcej
Zobacz więcej